REZERVA

Někdo by řekl, že je to náhradní kolo v autě. :-)  Ano, ale tady se myslí na finanční rezervu! Dobrý hospodář myslí na zadní kolečka a z běžného měsíčního příjmu tvoří také rezervu, tedy snaží se něco ušetřit. Najčastěji se myslí na bydlení, na vzdělání dětí, na dovolenou, na nové auto, na důchod a prostě na cokoli, co si jen člověk dovede představit. Podle toho, jak velká tato rezerva má být, kolik máme na tvorbu této rezevy času, aby mohla být spotřebovaná a v neposlední řadě jaké očekáváme zhodnocení úspor, mluvíme o rezervách krátkodobých, střednědobých a dlouhodobých.

Zatímco krátkodobé rezervy budeme ukládat na běžné a spořící účty, jejichž zásadní vlastností je, že si můžeme peníze kdykoliv lehce vyzvednout, ale zhodnocení úspor je mizivé.

Střednědobé rezervy svěříme finančním institucím s produkty na 1 rok až 6 let, abychom docílili patřičného zhodnocení úspor, ale musíme počítat s tím, že bychom po tuto dobu peníze neměli vybírat.

Dlouhodobou rezervu budeme šetřit a prostředky necháme pracovat ještě déle, tedy 5 a více let. Peníze, které mohou být odloženy déle jak 5 let mohou být efektivněji investovány, což lidsky řečeno znamená, že nám mohou vyprodukovat vyšší zhodnocení, vydělat více peněz. Tady pak platí, že nejen prací živ je člověk, ale také

peníze pracují za nás bez nás.

 

Každý můžeme nějak šetřit, jen je třeba začít a vybrat si vhodné produkty na míru.


ImageImage

Image

Přejete si poradit, jak nejefektivněji spořit?

Napište nám do kontaktního formuláře Vaše přání, nabídneme řešení.

KONTAKTNÍ FORMULÁŘ